Jako że zbliża się data premiery ebooków z moimi utworami, muszę przyznać, że bardzo jestem podekscytowany faktem zaistnienia na nowym medium. Przyzwyczajony do papieru, z początku troszkę obawiałam się tej elektroniki (bo jak to tak, bez wąchania, macania i ugniatania?), jednak po rozmowach ze znajomymi pisarzami (Agnieszka – szczególnie dziękuję Tobie za porady i garści użytecznych informacji) i dostrzeżeniu wielu walorów książek e. stwierdziłem, że czas rozszerzyć odrobinę działalność;)

Dzisiaj kilka słów o jednej z zalet związanych z wydawaniem ebooków – a mianowicie o kompletności dzieła:D

Otóż muszę się do czegoś przyznać… Czasem wymyślenie historii, zebranie materiałów, zaplanowanie i napisanie jakoś nie wystarczy;) Zawsze marzyło mi się stworzenie utworu od początku do końca, zarówno w kwestii oprawy graficznej, jak i tego, co się za okładką kryje. Kiedy więc wydawca przystał na to, żebym sam zaprojektował okładki, ochoczo wziąłem się do dzieła.

A teraz parę słów o tytułowym opowiadaniu i okładce do niego. „Powrót do służby” to utwór, który będzie udostępniany za darmo w ramach promocji zbioru „Szuje, mątwy i straceńcy”. Głównym bohaterem jest Ezra. Zniszczony przez życie były gliniarz zmierzający ku smutnemu końcowi na dnie kieliszka, aż do dnia, kiedy spotyka piękną nieznajomą.

Opowiadanie utrzymane jest w konwencji hard-boiled. Znamienitymi przedstawicielami gatunku byli Dashiell Hammet, czy Raymond Chandler.

Hammett-cover-art

Charakterystyczne dla gatunku wywodzącego się z tradycji romantycznej, HB bazuje głównie na uczuciach osaczenia, grozy i pędu ku nieuchronnej zagładzie w sytuacji, kiedy jednostka poddana jest działaniom sił, na które nie ma najmniejszego wpływu.

black mask 23 10 1

Ezra jest typowym protagonistą HB, charakteryzującym się cynicznym podejściem do świata, brakiem jakichkolwiek złudzeń. Oczywiście, ważne w historii Ezry są elementy magiczne i paranormalne, które definiują opowieści z jego udziałem.

Projektując okładkę „Powrotu do służby” miałem na uwadze zachowanie tradycyjnego sposobu prezentacji okładek pulpowych z lat trzydziestych i czterdziestych, jak i dodanie „drobiazgów”, ukazujących dualizm bohatera, fakt zawieszenia między dwoma światami.pds_small2Stąd też skrzydła i oko „tego drugiego”;) Ale jest też femme fatale, dym i detektyw, odpowiednie czcionki… Wszystko w jednym z typowych ustawień grafik okresu.

PZDR

Maciek